Conversion Manager
Scrie și sună jucătorii care s-au înregistrat, dar n-au depus bani, și îi duce până la prima depunere (FTD), apoi la următoarea.
Conversion Manager, Malta și Cipru, middle: €1 800–2 500 pe lună brut · date SpinHire la
Cine este acesta și ce face?
Din reclame oamenii se înregistrează, dar o parte vizibilă nu-și alimentează niciodată contul. Conversion managerul, în mediul de arbitraj numit și „procesator” de trafic, preia acești jucători: le scrie pe Telegram sau WhatsApp, uneori îi sună, explică cum să depună și să ia bonusul, tratează obiecțiile și îi duce până la FD, apoi la RD. În echipele cu funnel-uri primul contact îl face adesea un bot sau AI, iar omul intră pe lead-urile deja calde. Se lucrează în ture, după scripturi pregătite, cu zeci de conversații simultan și raport în CRM la sfârșitul zilei. Retention managerul lucrează deja cu jucătorii care au depus și cu politica de bonusuri, CRM managerul construiește campanii în masă și segmente. Conversion managerul îl închide pe fiecare om într-o conversație personală.
De ce răspunde
- Procesarea rapidă a lead-urilor după înregistrare pe Telegram, WhatsApp sau la telefon
- Conducerea până la prima depunere (FD/FTD) și la următoarea (RD)
- Lucru după scripturi, tratarea obiecțiilor, ajutor la depunere
- Evidența fiecărei conversații și a statusului lead-ului în CRM
- Predarea jucătorilor după depunere către retention sau VIP
- Raport la final de tură: lead-uri, FD, RD, valoare medie
Ce valori sunt folosite pentru a evalua?
- Conversia din înregistrare în FTDFirst Time Deposit: a new player's first deposit
- Numărul de FD și RD pe tură
- Valoarea medie a primei depuneri
- Viteza primului răspuns către lead
Ce ar trebui să fii capabil să faci?
Abilități profesionale
- Vânzări prin mesaje și la telefon
- Tratarea obiecțiilor după script
- Gestionarea multor conversații simultan
- Lucru în CRM și Google Sheets
- Înțelegerea bonusurilor și a metodelor de depunere pe GEO
Calități personale
- Rezistență la stres și răbdare la refuzuri
- Punctualitate și disciplină în ture
- Comunicare naturală și empatie
Instrumente
Limbi: Pentru CSI e nevoie de rusă sau ucraineană. Pentru Europa, LatAm și Africa se cer engleza, spaniola, portugheza sau franceza la nivel conversațional.
Cât plătesc: salarii pe nivel
Intervalele sunt în euro pe lună, brut (înainte de impozitare), fără bonusuri. Datele provin din anunțurile din industrie și din ofertele raportate de candidați; cifrele sunt un reper, nu o garanție.
Malta și Cipru
| Grad | Gama de salariu, €/luna | Mediana |
|---|---|---|
| Junior | €1 300 – €1 700 | €1 500 |
| Middle | €1 800 – €2 500 | €2 150 |
| Senior | €2 700 – €3 600 | €3 150 |
| Head / Lead | €3 800 – €5 000 | €4 400 |
Polonia, România, Țările Baltice
| Grad | Gama de salariu, €/luna | Mediana |
|---|---|---|
| Junior | €1 000 – €1 400 | €1 200 |
| Middle | €1 500 – €2 100 | €1 800 |
| Senior | €2 300 – €3 100 | €2 700 |
| Head / Lead | €3 300 – €4 500 | €3 900 |
Remote · Tbilisi, Erevan, Kiev
| Grad | Gama de salariu, €/luna | Mediana |
|---|---|---|
| Junior | €600 – €1 000 | €800 |
| Middle | €1 000 – €1 600 | €1 300 |
| Senior | €1 800 – €2 600 | €2 200 |
| Head / Lead | €2 800 – €4 000 | €3 400 |
Bonusuri: Venitul principal e variabil: procent din suma depunerilor (adesea în jur de 10%), plată fixă pe fiecare FTD sau bonus pentru valoarea medie. Fixul e mic, iar procesatorii buni ajung în total la 1500–2000 $ pe lună și peste.
Cum intri în profesie
Din call-centere, vânzări telefonice și prin chat, suport. Multe echipe angajează doar cu cel puțin 4–6 luni de experiență în procesare, dar există și posturi cu training de la zero.
Program de lucru: Program în ture 2/2, 3/3 sau 6/1, ture de 10–12 ore, adesea seara și noaptea, după ora GEO-ului. Aproape mereu remote, ai nevoie de internet stabil și PC.
Cererea pieței: Angajează echipe de arbitraj și proiecte in-house din gambling și betting care direcționează trafic în Telegram și mesagerie. Se caută în special procesatori pentru Europa, LatAm și GEO-uri Tier-1, cu limbi străine.
Încotro creșteți mai departe
Posturi vacante pentru acest rol
În prezent, nu există posturi vacante după titlu exact. Privește lista generala sau abonați-vă la notificări - rolul apare în medie de câteva ori pe lună.
Întrebări frecvente
Prin ce diferă un procesator de trafic de un retention manager?
Procesatorul lucrează cu jucători care încă n-au depus niciodată și îi duce la prima depunere. Retention managerul lucrează cu jucători care au depus deja: îi reține, îi readuce, gestionează bonusurile.
Prin ce diferă un conversion manager de un CRM manager?
CRM managerul construiește comunicări automate în masă pe segmente. Conversion managerul poartă o conversație personală, reală, cu fiecare lead și îl închide manual.
Cât câștigă un procesator de trafic?
Fixul remote e de obicei 600–1600 €, iar venitul principal vine din procentul la depuneri sau plata pe FTD. Procesatorii experimentați ajung la 1500–2500 $ pe lună.
Profesii conexe
Încă în direcția „Marketing și CRM”
Căutați conversion manager a să vă alăturați echipei?
Postează un post vacant de 49 € - va apărea în căutare, în direcția „Marketing și CRM” și pe această pagină.
Publică un anunț →