Pe scurt: la 30 septembrie 2026, indexul SpinHire cuprinde 7 539 de posturi iGaming deschise de la 482 de companii. Din 2 septembrie, secțiunea activă a crescut cu 34,5%. Cel mai mult au crescut „Operațiunile de cazinou” (+1 243 de posturi) și suportul pentru jucători (aproape de trei ori). Ponderea lucrului la distanță a scăzut de la 41,8% la 23,3%, iar salariul este afișat în continuare în 8% din anunțuri.

Aceasta este prima ediție Hiring Pulse — o radiografie lunară a recrutărilor în iGaming. Apare în zilele SBC Summit de la Lisabona (29 septembrie — 1 octombrie 2026), când jumătate din industrie discută despre angajări la standuri. Instantaneul a fost făcut pe 30 septembrie 2026: toate cifrele de mai jos provin din API-urile publice ale indexului SpinHire din această zi. Pagina permanentă a lunii, cu grafice actualizate — spinhire.io/market/2026-09.

Cinci cifre-cheie ale lui septembrie

IndicatorAugustseptembrieVariație
Posturi deschise în cursul lunii3 8927 575+94,6%
Posturi noi în cursul lunii4 5057 132+58,3%
Companii cu joburi deschise324502+54,9%
Ponderea posturilor cu salariu7%8%+1 p.p.
Secțiune activă, 2 → 30 septembrie5 6017 534+34,5%

Cifrele lunare și seria zilnică se calculează diferit. „Deschise în cursul lunii” înseamnă toate posturile care au fost active măcar o dată în cursul lunii, de aceea 7 575 este mai mult decât cele 7 539 din secțiunea de la 30 septembrie. Secțiunea activă arată câte posturi sunt deschise într-o anumită zi. Cel mai jos punct al lui septembrie — 11 septembrie, 5 557 de posturi; apoi seria a urcat aproape fără reculuri și a încheiat luna la maxim.

Fluxul de anunțuri noi este inegal. În săptămâna de până la 20 septembrie au intrat în index 1 597 de posturi noi — vârful lunii, în săptămâna de până la 24 septembrie — 573, minimul. Înaintea conferințelor mari, angajatorii deschid roluri în valuri, iar septembrie o arată.

Domenii: cazinoul crește, dezvoltarea se comprimă

Mai jos — cele zece domenii ale indexului, secțiunea activă la 2 și 30 septembrie.

Domeniu2 sept.30 sept.VariațiePondere
Operațiuni cazino1 6812 924+73,9%38,8%
Dezvoltare de jocuri1 4381 071−25,5%14,2%
Marketing și CRM582756+29,9%10,0%
Management executiv442608+37,6%8,1%
Suport jucători161465+188,8%6,2%
Afiliere și media buying299433+44,8%5,7%
Finanțe, juridic și HR285400+40,4%5,3%
Conformitate și AML338288−14,8%3,8%
Date și BI188278+47,9%3,7%
Plăți și antifraudă110168+52,7%2,2%

„Operațiunile de cazinou” reprezintă acum aproape patru posturi din zece. Sunt roluri VIP, de retenție, de risc și de produs în jurul cazinoului live și al sloturilor. Suportul pentru jucători a crescut cel mai mult procentual: de la 161 la 465 de posturi. La nivel de profesii se vede și mai clar: agent suport este cel mai răspândit rol din index, cu 460 de posturi, iar reperul salarial SpinHire este de €2 100–2 800 pe lună.

Două domenii s-au comprimat. „Dezvoltarea de jocuri” a pierdut 367 de posturi, compliance-ul — 50. Totuși, dezvoltator backend de platformă rămâne a doua profesie ca număr de posturi (420, reper €4 000–5 500), iar analiștii BI și inginerii de date au împreună 450 de posturi. Dezvoltatorii nu au încetat să fie angajați — doar că restul industriei angajează mai repede.

Țări: Marea Britanie și SUA au depășit Malta

Locație2 sept.30 sept.Variație
Remote (fără țară)2 0721 325−36,1%
Țară nespecificată6611 102+66,7%
Regatul Unit252731+190,1%
Statele Unite ale Americii264673+154,9%
Malta326573+75,8%
Bulgaria146266+82,2%
Polonia111235+111,7%
Grecia168194+15,5%
Ucraina100176+76,0%
Africa de Sud70168+140,0%
Cipru69146+111,6%

La începutul lui septembrie, Malta era prima țară din index; până la sfârșitul lunii a fost depășită de Marea Britanie (731) și SUA (673). Până la finalul lunii, Germania a intrat în topul celor douăsprezece locații, cu 149 de posturi. Bulgaria și Polonia s-au dublat și se mențin la 235–266 de posturi, iar Cipru a crescut și el de două ori.

Cea mai vizibilă mișcare ține de format. Pe 2 septembrie, 2 344 din 5 601 posturi erau la distanță (41,8%), pe 30 septembrie — 1 754 din 7 534 (23,3%). Posturile la birou au crescut în același timp de la 3 146 la 5 581 și reprezintă 74,1% din secțiune, cele hibride — 198 de posturi. În parte este un efect de compoziție: indexul adaugă surse noi, iar operatorii mari angajează mai des la birou. Dar pentru candidat concluzia e aceeași: din patru posturi, trei te așteaptă într-un anumit oraș.

Pe limbi: engleza este cerută în 6 879 de posturi (91,2%). Posturile cu limba rusă au ajuns la 519 de la 350 (+48,3%), cele cu ucraineană — 213 de la 349. Germana (219) și spaniola (195) aproape s-au dublat într-o lună.

Cine a angajat cel mai mult

CompaniePosturi deschise la 30 septembrie
Aristocrat325
Evolution286
Entain285
Playtech281
Betsson Group209
Sportradar188
FanDuel174

Cei mai mari șapte angajatori au împreună 1 748 de posturi deschise — 23,2% din întreaga secțiune. Primii patru sunt aproape la egalitate: între Aristocrat și Playtech sunt 44 de posturi. Alte 271 de anunțuri din index au apărut fără numele companiei — angajatorul a preferat să nu se prezinte. Clasamentul detaliat, cu dinamica pentru fiecare companie — în indexul angajatorilor.

Despre ce să vorbești la SBC

  1. Operațiunile și suportul — principala cerere. 2 924 de posturi în „Operațiunile de cazinou” și 465 în suportul pentru jucători. Dacă vii din roluri operaționale, la târg ai mai mulți interlocutori decât oricine altcineva.
  2. Lucrul la distanță a devenit minoritar. 23,3% din posturi față de 41,8% la începutul lunii. Vino la stand cu un răspuns pregătit despre relocare: în ce oraș ești dispus să te muți, din ce lună, dacă ai nevoie de pachet.
  3. Intervalul salarial va trebui să-l întrebi singur. Salariul este afișat în 632 de posturi din 7 539 — 8,4%. Discuția la stand este cel mai bun moment să afli intervalul înainte de primul interviu. Mai multe despre cine publică cifre — în analiza „Doar 9% dintre posturi indică salariul”.

Repere de salarizare pentru orice rol — în directorul profesiilor și în calculatorul de salarii.

Metodologie și date

Sursa este indexul propriu de locuri de muncă SpinHire. Posturile care au dispărut la sursă sunt arhivate și nu intră în secțiunea activă. Instantaneul pentru această ediție a fost făcut pe 30 septembrie 2026: 7 539 de posturi deschise, 482 de companii, 632 de posturi cu salariu.

  • De unde provin cifrele. Indicatorii lunari și seria zilnică din 2 septembrie — market-history; secțiunea pe domenii, țări, formate, limbi și profesii — market-stats; cei mai mari angajatori — top-companies.
  • Comparație în interiorul lunii. Tabelele pe domenii, țări și formate compară punctele zilnice din 2 și 30 septembrie. Variațiile reflectă atât angajările, cât și extinderea indexului: în septembrie au fost conectate surse noi, deci creșterea este a părții vizibile a pieței, nu a întregii piețe.
  • Numărul de companii. Seria zilnică a companiilor din septembrie nu este comparabilă (8 septembrie — 1 167, 9 septembrie — 546), de aceea dinamica firmelor o prezentăm doar lunar.
  • Salariile profesiilor. Intervalele profesiilor sunt o estimare SpinHire pentru rol, nu o medie a anunțurilor.
  • Licență. Datele sunt distribuite sub CC BY 4.0. Secțiunea live — spinhire.io/market, export — spinhire.io/market.csv.

Cum ne citați

Potrivit job board-ului SpinHire, la 30 septembrie 2026 în iGaming sunt deschise 7 539 de posturi de la 482 de companii; în septembrie, secțiunea activă a crescut cu 34,5%, iar ponderea posturilor la distanță a scăzut de la 41,8% la 23,3%. — https://spinhire.io/market

Datele pot fi folosite liber, cu trimitere la sursă. Ai nevoie de o secțiune pe țară, rol sau companie — scrie la hello@spinhire.io.

Evenimente din industrie

Toate evenimentele →

Surse